قفسه ریلی کتابخانه
نویسنده کمیل اسفندیاری

قفسه کتابخانه

قفسه کتابخانه یا قفسه کتاب مانند قفسه های فلزی نظیر قفسه سوپری، قفسه انبار و.. میتواند دسترسی آسان مراجعین به کتاب های چیده شده در قفسه کتاب را فراهم آورد.

کمد بایگانی

سهولت دسترسی به کتاب با وجود قفسه کتابخانه:

قفسه کتابخانه چیدمان اولیه را برای دسترسی راحت به کتاب را فراهم می کند. اما چیزی که سهولت دسترسی را فراهم می آورد، آشنایی مراجعین به اصول یافتن کتاب در قفسه کتابخانه است. قفسه بندی کتاب در کتابخانه انواع گوناگونی دارد که به سه دسته قفسه بسته، قفسه باز، قفسه نشریات تقسیم می شوند. در روش قفسه بسته مراجعه کننده در ابتدا باید به برگه‌دان موجود در کتابخانه مراجعه کرده و کتاب مورد نظر خود را بر اساس نام مؤلف یا عنوان‌بندی کتاب که در برگه­ دان مرتب شده است پیدا کند و سپس از کتاب دار کتاب را بخواهد. پس از خرید قفسه کتاب از تولید کننده قفسه کتاب و نصب قفسه کتاب و یا قفسه ریلی کتابخانه کتاب در دانشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش اعضا کتابخانه برای یافتن کتاب خود تنها ملزم به یادداشت کردن شماره سمت راست برگه موجود در برگه‌دان هستند.

تکنیک استفاده از قفسه کتابخانه:

دسترسی به قفسه کتابخانه فلزی و ترکیبی با چوب در شیوه بسته برای مراجعه کننده امکان پذیر نیست لذا در مقابل این روش، روش قفسه باز پیشنهاد شده که بر اساس این روش فرد مراجعه کننده، خود به قفسه کتابخانه مراجعه می کند و کتاب مورد نظر خود را انتخاب می کند. در انتها، قفسه نشریات، بیشترین علاقه‌مندی مند را میان قفسه‌های کتابخانه در بین مراجعین دارد. به همین دلیل باید قفسه های فلزی حداقل ۱۲۰ سانتی متر با هم فاصله داشته باشند تا مراجعین به راحتی بتوانند میان قفسه بندی انجام شده تردد کنند و عنوان های مورد نظر خود را جمع‌آوری کنند. همچنین قفسه بندی فلزی مانند قفسه سوپرمارکت یا قفسه فلزی ادارات، قفسه بندی ریلی و… نیز باید فاصله استاندارد را رعایت کنند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قفسه کتابخانه می توانید با ما در تماس باشید.

 

راه های ارتباطی با ما:

واحد مدیریت فروش: ۲۴۹۵ ۰۵۱ ۰۹۱۲

واحد مشاوره و طراحی: مهندس اسفندیاری ۹۸۰۰ ۷۲۸ ۰۹۱۱

شماره تلگرام: ۰۹۱۱۷۲۸۹۸۰۰

وبلاگ: /http://sanaye-felezi.blogfa.com

پست اینستاگرام: /https://www.instagram.com/komeil9800

پست الکترونیکی: komeilsazeh@yahoo.com

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *